جابر جباری جمعه 25 فروردین 1396 05:05 ق.ظ نظرات ()

در این مطلب به خودارضایی در کودکان ، درمان خودارضایی کودکان و خودارضایی در کودکان پرداخته شد

خودارضایی در کودکان ، درمان خودارضایی کودکان

 

خودارضایی در کودکان

خودارضائــی یك رفتار خود تحریكی است كه به منظور كسب لذت صورت می‌پذیرد. كودكان ممكن است خود را با دست یا شئی دیگری مالش دهند. آنها هنگام انجام این عمل معمولاً مشغول، برافروخته و مبهوت به نظر می رسند. ممكن است یك كودك این عمل را چندین بار در روز یا فقط یك بار در هفته انجام دهد. خودارضایی به طور شایع زمانی رخ می‌دهد كه كودك خواب‌آلود، خسته و تحت فشار است یا مشغول دیدن تلویزیون می‌باشد.

 

علـــــل

بروز خودارضایی به صورت گهگاه رفتاری طبیعی در بسیاری از نوپایان و كودكان پیش‌دبستانی است. قریب به یك سوم كودكان در این محدوده سنی وقتی مشغول كاوش درباره اندام خویش هستند پدیده خودارضایی را كشف می‌كنند و اغلب این عمل را ادامه می‌دهند چون احساس خوبی نسبت به آن پیدا می‌كنند. برخی از كودكان به كرات خود را ارضا می‌كنند چرا كه از چیزی ناراحت هستند، مثل وقتی كه پستانك از آنها گرفته شده است. برخی دیگر در واكنش به تنبیه یا فشار برای متوقف كردن كامل خودارضایی، آن را ادامه می‌دهند. خودارضایی هیچ دلیل پزشكی مشخصی ندارد. تحریك نواحی تناسلی (مثلاً در اثر عفونت) منجر به درد یا خارش میشود، نه خودارضایی.

 

سیــــر قابـــــــل انتظــــار
وقتی كودك شما به پدیده خودارضایی پی می‌برد، به ندرت آن را به صورت كامل كنار می‌گذارد و ممكن است هر زمان ناراحتی یا منازعه‌ای در منزل رخ دهد به آن روی آورد. تا سن 5 یا 6 سالگی،‌اكثر كودكان برخی ملاحظات را درنظر می‌گیرند و ممكن است فقط در خلوت خود به آن اقدام نمایند. در زمان بلوغ در پاسخ به جهش ناگهانی هورمون‌ها و سائق‌های جنسی خودارضایی به شكل پدیده‌ای عمومی در می‌آید.

 

ســــــوء تعبیـــــرهای رایــــــــج

خودارضائــی به هیچ نوع آسیب یا صدمه جسمی منجر نمی‌گردد. این پدیده غیرطبیعی یا شدید محسوب نمی‌شود مگر آنكه به شكل ارادی و پس از 5 یا 6 سالگی در ملاء عام انجام شود. به خاطــر داشته باشید خودارضایی بدین معنـــی نیست كه كودك شما انحراف جنســی دارد، بی‌مبالات است یا میل جنسی در او بیش از حد افزایش یافته است. فقط در مواردی كه بزرگسالان در پاسخ به خودارضایی یك كودك واكنش شدید نشان دهند و آن را پدیده‌ای كثیف یا پلید معرفـــی نمایند، ممكن است كودك از نظر هیجانی لطمه ببیند و مثلاً دچار احساس گناه شود.

 

نكاتــــــی را دربـــاره خودارضایـــــــــی كـــــــــودكان مــــــــرور كنیــم

1- اهداف و نگرش واقعی داشته باشید، خاتمه بخشیدن به خودارضایی غیرممكن است. این واقعیت را بپذیرید كه كودك شما این عمل را فرا گرفته است.

2- خودارضایــی را در هنگام چـــرت زدن و خوابیدن نادیده بگیرید. در چنین زمان‌هایی كــودك خود را تنها بگذارید. كـــودك را از دمــر خوابیدن منـع نكنید و اگــر دستانش میان پاهایش است از او پـــرس و جو نكنید.

3- در سایر وضعیت‌ها توجه كودك خود را به امر دیگری منعطف سازید یا در مورد او انضباط مقرر را انجام دهید. ابتدا سعی كنید حواس او را به یك وسیله بازی یا فعالیت دیگر معطوف نمایید.

4- این روش را با پرستار یا مربی مهد كودكتان در میان بگذارید. از مراقب یا مربی كودكتان بخواهید مانند شما ابتدا سعی كنند حواس كودك را پرت نمایند. اگر این مسئله كارساز نبود، آنها باید با گفتن توصیه‌هایی مانند تو باید الان به ما ملحق شوی،‌توجه او را به خودشان جلب نمایند. خودارضایی در مهد فقط در زمان خواب قابل چشم‌پوشی می‌باشد.

5- تماس فیزیكی خود را با كودكان افزایش دهید. برخی كودكان وقتی در طول روز بیشتر در آغوش گرفته میشوند و مورد نوازش قرار می‌گیرند كمتر دست به خودارضایی می‌زنند. سعی كنید مطمئن شوید كودكتان حداقل یك ساعت از زمان اختصاصی برای بودن با شما و دریافت عواطف به شكل تماس جسمی برخوردار می‌باشد.

6- اشتباهات شایع. شایع‌ترین اشتباهی كه والدین انجام می‌دهند سعی در خاتمه بخشیدن كامل به خودارضایی است. این امر منجر به جنگ قدرتی می‌گردد كه در نهایت والدین بازنده آن خواهند بود. كودكان نباید به خاطر خودارضایی كتك بخورند، سخنرانی بشنوند یا مورد عتاب قرار بگیرند. خودارضایی را با صفاتی مانند بد، كثیف، شیطانی یا گناه‌آلود ملقب نفرمایید. دستان كودك را نبندید، هیچ نوع بند و بستی به كار نبرید. تمام این روش‌ها تنها به مقاومت كودك و احتمالاً به مهار جنسی او در آینده منجر خواهد گشت.

 

تشخیص خود ارضایی کودکان

تشخیص خود ارضایی مخصوصاً در بچه های کوچک خیلی سخت است .وقتی والدین به دنبال اطلاعاتی راجع به رفتارهای عجیب کودک خود هستند ، باید خود ارضایی را در تشخیص های افتراقی خود قرار داد . یک مصاحبه ی دقیق راجع به رفتار های کودک توسط پزشک و ضبط ویدئویی آن می تواند تشخیص را تعیین کند و مانع از اضطراب والدین وبررسی های غیر ضروری در کودک شود . یکی از مهمترین علائم خود ارضایی کودکان این است که اگر حواس کودک را پرت کنیم ، دست از عمل خود بر می دارد .. به محض آنکه تشخیص خود ارضایی در یک کودک گذاشته شد ، باید به دنبال هدف کودک از انجام این رفتار بود.

 

درمان خودارضایی کودکان

دکتر سید محمدرضا صدرعاملی متخصص روانپزشکی علل خودارضایی در کودکان را از جنبه های گوناگون مورد بررسی قرار میدهد :

1- مشکلات طبی که کودک را مستعد ابتلا به خودارضایی می کند ، مثلاً :مشکلات خواب ، شیر خوردن ناکافی ، مشکلات تناسلی – ادراری و غیره باید مورد ارزیابی و درمان قرار گیرد .

2- چنانچه خودارضایی آشکار کودک با سن او نا متناسب باشد ، پزشک باید علت آنکه چرا کودک هنوز با قوانین جامعه تطابق پیدا نکرده است و اجتماعی نشده است را مشخص کند :

a : آیا یک مشکل آموزشی وجود دارد ؟ آیا والدین به کودک خود آموزش میدهند که چطور یک رفتار جامعه پسند داشته باشد ؟ آیا والدین به کودک خود آموزش جنسی میدهند ؟

b : آیا سن تقویمی کودک با سن عقلی او متناسب است ؟

c : آیا دلیلی وجود دارد که کودک رفتار اجتماعی مناسب را درک نکند ؟ و یا دلیلی وجود دارد که کودک برای ابتلا به رفتارهای وسواسی مستعدتر باشد ؟

3- ارزیابی تعلیمات و شرایط خانواده :-زمانی که خود ارضایی کودکان به دنبال استرس های محیطی ایجاد می شود ، یعنی خود ارضایی می تواند روشی برای از بین بردن احساسات منفی فرد باشد . روان درمانی می تواند روش مناسبی برای والدین باشد تا به وسیله ی آن به کودک خود کمک کنند که بتواند از راه دیگری بر احساسات منفی خود غلبه کند . ( مثلاً در زمان اضطراب ، عصبانیت و ناراحتی )

– زمانی که کودک بی حوصله است و به خود ارضایی رو می آورد ، می توان از اسباب بازی ها و فعالیت های جالب و آموزشی استفاده کرد .

4- بهتر است کودکی که دچار خود ارضایی به همراه سایر مشکلات روحی و رفتاری است و یا کودک خودارضایی که عملکرد خوبی ندارد (مثلاً در مدرسه ، جامعه و غیره ) به یک روانشناس و یا روان درمانگر ارجاع شود.